indexبل

درکشور ایران قریب به چهار میلیون نفر مبتلا به دیابت هستند که علل آن میتواند زمینه ارثی و یا عوامل محیطی مانند رژیم های غذایی نامناسب و همچنین سبک های زندگی که در دهه های اخیر سوق به تغییرات منفی کرده اند میتوانند از عوامل مهم ابتلا به دیابت باشند.دیابت دارای انواع مختلفی میباشد مانند دیابت نوع یک و نوع دو و یا دیابتی که زنان باردار در زمان حاملگی مبتلا به آن میشوند.

اما تا به امروز دلیل و منبع موثقی برای اینکه علل اصلی دیابت چیست پیدا نشده و فرضیه هایی در این زمینه وجود دارند که البته تا حدی زیادی هم ثابت شده هستند معمولا ویروس هایی که به پانکراس آسیب وارد میکند و مانع از ترشح هورمون انسولین میشوند در واقع مکانیسم و عملکرد پانکراس را مختل میکنند.از کار افتادن سیستم ایمنی بدن کو باعث میشود تا سلول های تولید کننده انسولین در لوزالمعده از کار بیفتند.

علائم دیابت یک براحتی قالب تشخیص است برای مثال خستگی مفرط,تشنگی زیاد,تکرر ادرار وسایر علائم مشابه.

اما درمان دیابت نوع یک بدلیل اینکه وابسته به انسولین میباشد باید از طریق تزریق انسولین انجام شود  و یا میتوان از پمپ انسولین نیز استفاده کرد تا  عمل تزریق سهولت داشته باشد زیرا پمپ انسولین میتواند با برنامه ای که دارد به طور هوشمند انسولین را بدن بدن فرد مانند عملکرد پانکراس در زمان معین ترشح کند.

مزایای استفاده از پمپ انسولین

سهولت در تزریق

قابل حمل بودن پمپ انسولین

سوزن زدن کمتر در طول روز

کنترل و مدیریت بهتر سطح گلوکزخون

تشخیص و اعلان زمان آخرین تزریق

درمان دیابت نوع یک

نکته!توجه داشته باشید که پمپ انسولین صرفا برای درمان دیابت نوع یک میباشد و دیابت نوع توسط انسولین و تزریق انسولین قابل کنترل و درمان نیست زیرا این نوع از دیابت غیر وابسته به انسولین میباشد.

images

اما مشکلاتی نیز در پیرامون تهیه و استفاده از پمپ انسولین قیمت بالای آنها میباشد که تمامی بیماران و مبتلایان به دیابت نوع یک امکان تهیه آنرا ندارند اما در حال حاظر نمونه های خارجی دارای قیمت نسبتا بالاتری در مقایسه با پمپ های انسولین ایرانی هستندالبته برندهای ایرانی در این زمینه همان عملکرد را دارند و برندهای خارجی هیچ نوع برتری ندارند.