Image result for sooil insulin pump

پمپ انسولین (به انگلیسی: Insulin pump) دستگاهی است الکترونیکی، مکانیکی و هیدرولیکی که وظیفه تزریق انسولین به زیر پوست بیمار دیابتی را بر طبق الگوهای تعیین شده در زمان و مقدار تایین شده بر عهده دارد. این دستگاه مشکلات تزریق را بطور کل حذف می‌نماید و کنترل مناسبتری نسبت به سایر روشهای کنترل قند خود به بیمار می‌دهد. این دستگاه شامل مخزنی است که در آن انسولین سریع الاثر نگهداری می‌شود. دستگاه توسط لوله‌ای به بدن متصل می‌شود و لوله نازکی هم با چسب زیر پوست محکم می‌شود. مزیتهای این دستگاه امکان تنظیم مقادیر متفاوت انسولین در طول شبانه روز و امکان تزریق به شیوه‌های کند در زمان طولانی برای بیمار می‌باشد.

پمپ انسولین یک دستگاه پزشکی است  که قابلیت برنامه ریزی دارد و بر اساس برنامه تنظیم شده مقدار مشخصی انسولین را بطور دائم به بدن تزریق مینماید .این انسولین دائمی به نام انسولین پایه ( بازال )  نامیده میشود. علاوه بر انسولین پایه، این دستگاه قادر به تزریق مقداری انسولین برای غذای مصرف  شده نیز میباشد که به نام انسولین وعده غذا ویا ( بلوس ) نامیده میشود  .  با این امکانات ، مقدار و میزان  انسولین ایجاد شده در بدن  به شرایط یک فرد طبیعی بسیار نزدیک میشود و این تنظیم انسولین با هیچ روش دیگر شناخته شده دیگر در حال حاضر امکان پذیر نیست .

انسولین مصرفی پمپ میتواند هم  از نوع انسولین رگولار باشد ویا انسولین  سریع الاثر که از طریق یک کتتر(تیوب باریک) همراه با سوزن بسیار ظریف از جنس استیل و یا تفلون به بدن پمپ میگردد . پمپها دقت بسیار بالایی دارند و میتوانند با مقدار 0.1 واحد در ساعت و در بعضی ازپمپها حتی کمتر از این  میزان  انسولین به بدن تزریق نمایند .

با این دقت و تزریق مداوم انسولین  ،  بدون تزریقات  مکرر ، که تحمل آن برای هر فردی مشکل میباشد، میزان  قند خون بمراتب به شرایط طبیعی نزدیکتر شده  و کنترل دیابت امکان پذیر میگردد .

بیماری دیابت علاوه بر رنج خود بیماری، یک بیماری پرهزینه و پردردسر است. از هزینه خرید سرنگ و انسولین گرفته تا دستگاه گلوکومتر و انواع داروهای مصرفی. یکی از کارهایی که معمولا بیماران دیابتی باید به صورت مداوم انجام دهند، تزریق انسولین است. اما تزریق انسولین کار تقریبا دشواری است، به ویژه اگر شما یک کودک مبتلا به دیابت داشته باشید، این کار سخت‌تر خواهد شد. حتما همیشه به دنبال راه‌حلی بوده‌اید که با وسیله‌ای غیر از سرنگ انسولین مورد نیاز بدنتان را تامین کنید. «پمپ انسولین» دستگاهی است که کار تزریق انسولین را برای شما انجام می‌دهد

دستگاه انسولین پمپ یکی از تجهیزاتی است که در درمان بیماری قندخون انقلاب ایجاد کرد. پمپ انسولین دستگاهی است که دیگر فرد را از تزریق های روزانه انسولین نجات می دهد و تنها با همراه داشتن یک دستگاه کوچک همراه خود دیگر نیازی به تزریق ندارد. علاوه بر این، استفاده از دستگاه پمپ انسولین باعث می شود که انسولین خون در طول شبانه روز ثابت باقی بماند. در حالت عادی فرد با تزریق انسولین به وسیله ی سرنگ مقدار زیادی انسولین را وارد خون می کند که به پس از مدتی این مقدار کاهش می یابد و فرد مجدد مقدار زیادی را تزریق می کند . اما پمپ انسولین این مشکل را ندارد و همواره مقدار انسولین خون را ثابت نگه می دارد.

همچنین بیمار میتواند ببیند که هر لحظه چه مقدار انسولین به وی تزریق شده است. مخزن این دستگاه حاوی 300 واحد انسولین است و هر پنج دقیقه میزان انسولین لازم را به بدن تزریق میکند. از این وسیله میتوان در بیماران دیابتی با سن بالای 12 سال استفاده کرد.

به یاد داشته باشید پمپ انسولین نباید بیشتر از یک ساعت از شما جدا باشد.

 مزایای استفاده از پمپ انسولین :
با استفاده از پمپ انسولین میزان دفعات افت قند خون به حداقل می رسد.
با استفاده از پمپ انسولین اعتماد به نفس شما تقویت می شود.
پمپ های انسولین نسبت به روش تزریق از دقت بیشتری بر خوردار هستند.
پمپ انسولین اغلب هموگلوبین  A1C را بهبود می بخشد.
کاربرد پمپ انسولین معمولاً منجر به کاهش نوسانات سطح قند خون می شود.

پمپ های انسولین به دو صورت انسولین را تزریق می کند:
بلوس 🙁 Bluse) انسولینی که 15 دقیقه قبل از غذا تزریق می شود.اینکه چه مقدار انسولین وارد بدن شود بستگی به میزان کربوهیدرات در یافتی دارد.
بیسال :(basal) میزان انسولین است که در طی 24 ساعت پمپ وارد بدن می کند و قند خون در طول روز و بین وعده های غذایی ثابت نگه می دارد.

نحوه ی کار با پمپ انسولین

در پمپ های انسولین تنها از یک نوع انسولین سریع اثر (مانند لیسپرو) استفاده میشود.با تنظیمات انجام شده مقداری از این انسولین برای حفظ قند خون بدن در محدوده نرمال به صورت انسولین پایه در طول شبانه روز به تدریج وارد بدن میشود و مابقی برای مصرف غذا قبل از هر وعده غذایی با توجه به مقدار مصرف مواد کربوهیدرات دار یا در هنگام بالا بودن قند خون تزریق میشود.

شمارش کربوهیدرات در پمپ انسولین

روش محاسبه مقدار کربوهیدرات  در پمپ بستگی به نوع نسبت کربوهیدراتی در تنظیمات پمپ دارد .یعنی اگر نسبت کربوهیدراتی برحسب گرم باشد  از روش شمارش کربوهیدرات به گرم استفاده می شود و اگر بر حسب واحد باشد از فهرست جانشینی  استفاده می شود.

شمارش  کربوهیدرات به گرم

شمارش کربوهیدرات به واحد

شرایط نگهداری پمپ انسولین

– قراردادن پمپ انسولین در جایی که درجه حرارت محیط از ۲۰- درجه سانتی گراد کمتر و از ۴۰+ درجه سانتی گراد بیشتر باشد .

– قراردادن پمپ انسولین در جایی که فشارهوا از ۵۰۰ میلیمتر جیوه اتمسفر کمتر و یا از ۱۰۶۰ میلیمتر جیوه اتمسفر بیشتر باشد.

– نگهداری پمپ انسولین در جایی که رطوبت بیشتر از ۹۰ درصد باشد.

– قراردادن پمپ انسولین در جایی که گرد غبار زیاد باشد .

– نگهداری پمپ انسولین در جایی که بخارات چرب غلیظ وجود دارد .

– قراردادن پمپ انسولین در جایی که محیط نمکی ویا قلیایی باشد .

– قراردادن پمپ انسولین در جایی که گازهای قابل انفجار وجود دارد .

– در شرایطی که پمپ انسولین در معرض شرایط ضربه و یا حمل و نقل سخت قرار گیرد .

– نگهداری پمپ انسولین درجایی که در معرض نور مستقیم شدید خورشید قرار گیرد .

Image result for sooil insulin pump