پمپ انسولین پمپ یکی از تجهیزاتی است که در درمان بیماری قندخون انقلاب ایجاد کرد. پمپ انسولین دستگاهی است که دیگر فرد را از تزریق های روزانه انسولین نجات می دهد و تنها با همراه داشتن یک دستگاه کوچک همراه خود دیگر نیازی به تزریق ندارد. علاوه بر این، استفاده از دستگاه پمپ انسولین باعث می شود که انسولین خون در طول شبانه روز ثابت باقی بماند. در حالت عادی فرد با تزریق انسولین به وسیله ی سرنگ مقدار زیادی انسولین را وارد خون می کند که به پس از مدتی این مقدار کاهش می یابد و فرد مجدد مقدار زیادی را تزریق می کند . اما پمپ انسولین این مشکل را ندارد و همواره مقدار انسولین خون را ثابت نگه می دارد.

در حقیقت پمپ انسولین بهترین جایگزین سرنگ برای تزریق انسولین می باشد. با استفاده از پمپ انسولین ، تعداد دفعات تزریق انسولین و سوزن زدن از چند بار در یک روز به هر سه روز یکبار کاهش می یابد. اولین پمپ انسولین اوایل ۱۹۶۰ توسط یک پزشک اهل لس آنجلس بنام آرنولد کاریش طراحی شد. اولین مدل های پمپ انسولین طراحی شده خیلی بزرگ بودند اما با پیشرفت علم و تکنولوژی ارتقاء پیدا کردند.

از آنجايي که نحوه انتقال انسولين به بدن مشابه لوزالمعده است در نتيجه فرد مي تواند قند خون خود را دقيق تر کنترل کند و در محدوده نزديک به طبيعي نگه دارد. کنترل دقيق قند خون باعث کاهش HbA1c و در نتيجه کاهش و تعويق در بروز عوارض ديررس ديابت مي گردد به طوري که عوارض چشمي تا ۴۷% ، عوارض کليوي تا ۵۴ % و عوارض عصبي تا  ۶۰%  کاهش مي يابد.

آنچه که پمپ انسولین را بسیار شبیه به لوزالمعده می کند آن است که این دستگاه همواره مقدار مشخصی از انسولین را، به طور مداوم و آهسته، به عنوان دوز پایه (بازال) در زیر پوست تزریق می کند. پیش از مصرف هر وعده غذایی، استفاده کنندۀ پمپ می تواند دستگاه را برای تزریق مقدار مشخصی انسولین سریع الاثر تنظیم کرده و از بالا رفتن قند خون بعد از غذای خود جلوگیری کند. میزان انسولین تزریقی پمپ در طول روز، بر حسب نیاز مصرف کننده، قابل تنظیم و تغییر می باشد.

اجزای پمپ انسولین

خود پمپ انسولین (شامل: کنترل، پرازش، پردازش کننده حجم، باتری) که به اندازه یک کف دست می باشد.

یک مخزن قابل تعویض برای انسولین(کنار پمپ انسولین قرار می گیرد).

ست تزریق انسولین ( شامل لوله برای تزریق انسولین).

استفاده از پمپ تزریق انسولین برای افراد مبتلا به دیابت نوع ۱ مناسب می باشد. پمپ انسولین به گونه ای طراحی شده است که عملکرد آن بسیار شبیه به عملکرد بدن می باشد. میزان انسولینی که پمپ تزریق انسولین تزریق می کند از نیمه شب تا صبح بیشتر و از صبح تا نیمه شب کمتر می باشد.

* مهمترین خاصیت پمپ انسولین، توانایی تزریق انسولین با دقت یک میکرو لیتر می باشد.