اولین پمپ انسولین ساخته شده bluebig brik (آجر بزرگ آبی) نامیده می شود. این اسم بخاطر سایز و ظاهر این پمپ انسولین به آن داده شد و برای کسانی طراحی شده بود که نیاز به تزریق انسولین دارند. اولین پمپ انسولین ها ، کنترل و سیستم ایمنی نداشتند. با پیشرفت علم و تکنولوژی پمپ های انسولین کوچکتر شدند و استفاده از آنها راحتتر شد. امروزه پمپ انسولین دارای قابلیت تنظیم دستی یا اتوماتیک هستند، کوچکتر شده اند( به اندازه یک کف دست) و استفاده از آنها برای افراد مبتلا به دیابت بسیار راحت تر شده و همچنین پمپ انسولین جدید دارای مانیتور برای نمایش میزان قند خون می باشد. استفاده از پمپ انسولین موجب افزایش حس اعتماد به نفس و آزادی در اشخاص مبتلا به دیابت می شود.

دستگاه انسولین پمپ یکی از تجهیزاتی است که در درمان بیماری قندخون انقلاب ایجاد کرد. پمپ انسولین دستگاهی است که دیگر فرد را از تزریق های روزانه انسولین نجات می دهد و تنها با همراه داشتن یک دستگاه کوچک همراه خود دیگر نیازی به تزریق ندارد. علاوه بر این، استفاده از دستگاه پمپ انسولین باعث می شود که انسولین خون در طول شبانه روز ثابت باقی بماند. در حالت عادی فرد با تزریق انسولین به وسیله ی سرنگ مقدار زیادی انسولین را وارد خون می کند که به پس از مدتی این مقدار کاهش می یابد و فرد مجدد مقدار زیادی را تزریق می کند . اما پمپ انسولین این مشکل را ندارد و همواره مقدار انسولین خون را ثابت نگه می دارد.پمپ انسولین دستگاهی کوچک است که به بدن متصل و به وسیله کاتتر مخصوصی و به کمک یک سوزن در زیر جلد تعبیه می‌شود. داخل دستگاه معمولا نیم تا یک واحد در ساعت انسولین ریخته می‌شود و این انسولین با میزان مشخصی به صورت زیرجلدی تزریق می‌شود. انسولین مورد استفاده در پمپ انسولین، انسولین ریگولار یا انسولین سریع‌الاثر دیگری مثل انسولین لیسترو یا آسپارت است. در واقع می‌توان گفت به کمک پمپ انسولین، انسولین به طور مداوم به صورت زیرجلدی وارد بدن می‌شود. علاوه بر این بیماران دیابتی می‌توانند قندخون‌شان را بررسی کنند و برحسب میزان قند و مواد نشاسته‌ای که در وعده غذایی خود مصرف می‌کنند به پمپ دستور دهند که دوز بیشتر یا کمتری را وارد بدن ‌کند. به عنوان نمونه، فرد مبتلا به دیابت می‌تواند قبل از صبحانه قند خونش را اندازه بگیرد و به پمپ دستور دهد، ۱۰ واحد بیشتر انسولین به بدنش تزریق کند.

از آنجايي که نحوه انتقال انسولين به بدن مشابه لوزالمعده است در نتيجه فرد مي تواند قند خون خود را دقيق تر کنترل کند و در محدوده نزديک به طبيعي نگه دارد. کنترل دقيق قند خون باعث کاهش HbA1c و در نتيجه کاهش و تعويق در بروز عوارض ديررس ديابت مي گردد به طوري که عوارض چشمي تا ۴۷% ، عوارض کليوي تا ۵۴ % و عوارض عصبي تا  ۶۰%  کاهش مي يابد.

آنچه که پمپ انسولین را بسیار شبیه به لوزالمعده می کند آن است که این دستگاه همواره مقدار مشخصی از انسولین را، به طور مداوم و آهسته، به عنوان دوز پایه (بازال) در زیر پوست تزریق می کند. پیش از مصرف هر وعده غذایی، استفاده کنندۀ پمپ می تواند دستگاه را برای تزریق مقدار مشخصی انسولین سریع الاثر تنظیم کرده و از بالا رفتن قند خون بعد از غذای خود جلوگیری کند. میزان انسولین تزریقی پمپ در طول روز، بر حسب نیاز مصرف کننده، قابل تنظیم و تغییر می باشد.

اجزای پمپ انسولین

خود پمپ انسولین (شامل: کنترل، پرازش، پردازش کننده حجم، باتری) که به اندازه یک کف دست می باشد.

یک مخزن قابل تعویض برای انسولین(کنار پمپ انسولین قرار می گیرد).

ست انفوزیون( شامل لوله برای تزریق انسولین).

استفاده از پمپ تزریق انسولین برای افراد مبتلا به دیابت نوع ۱ مناسب می باشد. پمپ انسولین به گونه ای طراحی شده است که عملکرد آن بسیار شبیه به عملکرد بدن می باشد. میزان انسولینی که پمپ تزریق انسولین تزریق می کند از نیمه شب تا صبح بیشتر و از صبح تا نیمه شب کمتر می باشد.

* مهمترین خاصیت پمپ انسولین، توانایی تزریق انسولین با دقت یک میکرو لیتر می باشد.