پمپ انسولین

در مقاله ای که اخیرا در نشریه Pharmaco Economics منتشر شده است محققین در پژوهشی در قالب مرور سیستماتیک با موضوع تاثیرات دیابت در اقتصاد جهان اذعان داشته اند که دیابت در کشورهای توسعه نیافته که پوشش بیمه ای مناسب را نداشته اند بیشترین هزینه را داشته است. نتایج این تحقیق نشان می دهد در هر دو کشورهای فقیر و غنی، پیشگیری و مدیریت بهتر دیابت نه تنها سبب فواید بهداشتی می گردد بلکه صرفه ی اقتصادی دارد.

در سال 2010 هزینه های مربوط به دیابت و عوارض آن در جهان بیش از 376 بیلیون دلار بوده است و در 2030 حدود 490 بیلیون دلار خواهد شد.

پمپ انسولین

آگلسبی و همکاران نیز در تحقیق خود گزارش کرده اند که هزینه های مربوط به دیابت در بیمارانی که کنترل گلایسمیک مناسب دارند 16 تا 20 درصد کمتر است.

هزینه های دیابت شامل انواع هزینه های مستقیم مانند دارو و آزمایشات، هزینه های غیر مستقیم مانند هزینه های از کار افتادگی و غیبت از کار و هزینه های نامحسوس مانند درد و رنج و کاهش کیفیت زندگی است

درواقع با گذشت زمان و همچنین پیشرفت روز افزون تکنولوژی  علم پزشکی درمان بیماری ها هرروز راحت تر میشود که این امر موجب شده است تا بیماران هم راحتتر و هم بدون ترس ویا دغدغه به مداوا خود بپردازند.به طور معمول همه کودکان از تزریق آمپول نوعی ترس کودکانه را در وجود خود دارند که باعث شده است تا والدین آنها نسبت به ین موضوع حساسیت نشان داده و دغدغه بزرگی برای درمان کودک خود باشند تزریق انسولین برای مداوا دیابت نوع یک هم میتواند در زمره این موضوع قرار بگیردالبته ناگفته نماند که برخی بزرگسالان هم از تزریق اجتناب میکنند.

همانطور که میدانید برای درمان دیابت نوع یک باید از انسولین استفاده کرد که تزریق آن نیز به صورت موضعی بوده که از طریق کتف و یا بازو و حتی شکم انجام میشود.اما باز هم افرادی که از سرنگ و سوزن زدن پیاپی برای درمان دیابت خود اجتناب میکنند موجب شد که راهکاری برای حل این معضل بوجودآید,زیرا افراد دیابتی به ناچار و بسته به شدت بیماری خود باید روزانه از انسولین استفاده کنند.اما با اختراع پمپ انسولین این مشکل برطرف شد و فقط یک بار سوزن آن به شکم متصل میشود ودرصورت نیاز مقدار انسولین به طور خودکار تزریق میشود.

دستگـاه اندازه گير پيوسته قند خون كه نسل جديدي از حسگرهاي قند به شمار مي‌رود، بسيار كاراتر است. با اتصال يك حسگر زير پوستي هر لحظه و به طور پيوسته قندخون بيمار را در يك ريموت نمايشگر نشان مي‌دهد. بدين ترتيب لازم نيست بيمار با گرفتن خون از نوك انگشت تست‌هاي دردناك و پرزحمتي را انجام دهد كه در آخر هم از ميزان قند خون در چند ساعت بين دو آزمايش بي خبر بماند. در مقابل با استفاده از اين دستگاه همواره يك وسيله خارجي به بيمار متصل است كه گاهي مي‌تواند ناراحت كننده باشد.

مزيت بزرگ اين دستگاه هشدار صوتي در مواقع افت قندخون است كه بسيار خطرناك است و حتي مي‌تواند به مرگ بيمار به خصوص در ساعات خواب منجر شود. همين‌طور قندخون بالا را هم گزارش مي‌دهد تا با اقدامات مناسب مانندمصرف دارو، ورزش و رژيم غذايي درمان شود. استفاده از گلوكومتر پيوسته در بيماراني كه از افت قندهاي مكرر رنج مي‌برند، و همينطور ديابتي‌هاي باردار -كه تغييرات قند خطر زيادي را متوجه جنين مي‌كند- بيشتر توصيه مي‌شود.
دربيشتر اندازه گيرهاي پيوسته (CGM) در زمان از همان آنزيم گلوكز اكسيداز كه در گلوكومترهاي رايج به كار مي‌رود استفاده مي‌شود.

انواع اندازه گيرهای پيوسته

پمپ های انسولین دستگاه های هستند که به منظور کنترل قند خون مورد استفاده قرار می گیرند این پمپ ها وسیله هایی جدید و کارآمد برای سنجش و درمان دیابت بوده و خیلی از افراد نوجوان مبتلا به دیابت که نمی توانند دیابت خود را کنترل کنند با کمک این پمپ های انسولینی در این امر سهولت بیشتری پیدا کرده و احساس راحتی بیشتری خواهند داشت.

به منظور اثربخشی بهتر پمپ انسولین لازم است بیمار تحت آموزش های مربوطه قرار گرفته و طرز استفاده از آنها را فرابگیرد. عموما همراه پمپ انسولین دفترچه های راهنما ارسال شده و یا کمپانی عرضه کننده محصول کلاس های آموزشی لازم را برگزار می نماید چرا که طی روزهای اول استفاده از پمپ ها ، داشتن اطلاعاتی از میزان تنظیم، کاربرد صحیح و طرز کار اصولی بسیار مهم است.

ویژگی های عمومی پمپ انسولین

– دارای تقویم الکترونیکی به منظور بررسی وضعیت درمان دیابت بیمار

– امکان ذخیره انسولین ، قند خون و کلیه کربوهیدرات ها به صورت خودکار

– نمودار ها و تصاویر گرافیکی از اطلاعات به شکلی که قابل فهم باشند.

– قرارگیری در زیر لباس و بی نیاز از لمس مجدد در طول روز

– کاربرد دستگاه گلوکومتر در کنترل پمپ

– امکان تنظیم برنامه برای تعیین کمترین میزان انسولین و بیشترین میزان آن (۰۵/۰ واحد تا ۵۰ واحد انسولین)

– به کارگیری آسان دستگاه برای بیمار

– توان حذف گلوکومتر در استفاده از پمپ

این دستگاه به اندازه یک کف دست میباشد و به طور معمول از سه قسمت تشکیل شده است,و دارای یک مخزن میباشد که قابل تعویض نیز میباشدنحوه عملکرد آن توسط برنامه ای میباشد که از قبل برای آن تععین شده است ودر طی 24 ساعت مقدار انسولین را به زیر پوست از طریق شلنگ و سوزن به بدن تزیرق میکند درواقع این دستگاه مانندپانکراس عمل میکند و یا عملکرد لوزالمعده را شبیه سازی میکند.انسولین پمپ با کاکرد هوشمندانه خود میتواند مقدار قند خون و کربو هیدرات مصرف شده و حتی زمان آخرین تزریق را محاسبه کند.هشدار و آلارمی که این دستگاه به بیمار میدهد این است که فرد مبتلا را از میزان گلوکز خون و یا اتمام مخزن آگاه میسازد.

ارتباط با ما

88913487, 88913486 021