دیابت نوع دو (که به آن دیابت شیرین نوع دو هم گفته می‌شود) شایع‌تر از دیابت نوع یک است.‌ حدود 90 تا 95% از مبتلایان به دیابت را افراد مبتلا به دیابت نوع دو تشکیل می‌دهند. دیابت‌های نوع یک و دو چند تفاوت اساسی با یکدیگر دارند.

مهمترین تفاوت آن‌ها در هورمون انسولین است. بدن افراد مبتلا به دیابت نوع یک اصلاً انسولین تولید نمی‌کند. اما بدن مبتلایان به دیابت نوع دو هنوز انسولین تولید می‌کند؛ هرچند که سلول‌های عضلات، کبد و بافت‌های چربی این افراد توانایی جذب انسولین و تنظیم گلوکز را ندارند، که در نتیجه، بدن برای جبران این مشکل لوزالمعده را مجبور می‌کند انسولین بیشتری تولید کند. اما در نهایت لوزالمعده توانایی خود در تولید انسولین کافی را از دست داده و در نتیجه سلول‌ها انرژی مورد نیازشان را کسب نمی‌کنند.

دیابت نوع دو یکی از شایع ترین دیابت هایی میباشد که بسیاری از جوامع را به خود مبتلا کرده است این نوع از دیابت به اصطلاح غیر وابسته به انسولین میباشد درواقع هورمون انسولین هیچ نوع دخالتی در درمان و کنترل ندارد.عموما دیابت نوع دو درصد بسیار بالایی از مبتلایان را به خود اختصاص داده است و بسیار شایع میباشد و کاملا برخلاف دیابت نوع یک میباشد.

نشانه های دیابت نوع دو

1-ادرارزیاد

2-تشنگی فراوان

3-خستگی زودرس و ضعف شدید

4-خشک شدن دهان

5-عفونت های زیاد

6-مدت زمان زیاد برای ترمیم زخم های پوستی

دلایل و عوامل ابتلا:

1-سن بالا عموما 45سال

2-وزن زیاد

3-تحرک پایین و ورزش نکردن

4-داشتن کلسترول خون پایین

5-فشار خون بالا

6-پیش زمینه ارثی

پیشگیری

برای پیشگیری از دیابت نوع دو میتوان با فعالیت های ورزشی البته افرادی که دچار بیماری های قلبی هستند باید تحت نظر پزک تمرینات سبک تر انجام دهند.

مصرف غذاهای کم چرب و کم کالری,همچنین مصرف سبزیجات تازه.

اگر اضافه وزن دارید حتما برای کاهش آن تدبیری بیندیشید فهالیت های ورزشی میتوانند تاثیر بسزایی را در این زمینه بگذارند.دوچرخه سواری نیز میتواند درپیشگیری دیابت تاثیر مثبت بگذاردو یا اینکه روزانه 30دقیق پیاده روی هم میتواند مفید باشد.

علايم ديابت نوع 2

افراد مبتلا به ديابت نوع 2 يک سري از علايم را تجربه مي کنند. شامل:

تشنگي و پرنوشي

پُرادراري

تاري ديد

زودرنجي و تحريک پذيري

بي حسي يا سوزش دست و پا

عفونت مکرر لثه، پوست و مثانه

عدم بهبودي زخم ها

خستگي زياد غير قابل توجيه

اما بايد بدانيد در بعضي موارد ديابت نوع 2 هيچ علامتي ندارد. در اين گونه موارد افراد مبتلا ماه ها يا حتي سال ها بدون اين که از بيماري خود مطلع باشند به زندگي ادامه مي دهند. ديابت آن قدر به تدريج پيش مي رود که حتي گاهي اوقات علايم آن قابل شناسايي نيست. به همين دليل خيلي از مبتلايان به ديابت تا سال ها از بيماري خود اطلاع ندارند.

رژیم غذایی یک فرد مبتلا به دیابت نوع دو

به محض این که شما با یک آزمایش خون و تایید پزشک، متوجه افزایش قند خون خود و ابتلای به دیابت نوع دو می گردید، خود و نیز همه خانواده تان این تصور را پیدا خواهید کرد که دیگر باید از غذاهای لذیذ و یا به نوعی لذت بردن از غذا و رفتن به رستوران تا آخر عمر خداحافظی نمایید. در مراحل اولیه نیز به دلیل ترس از این بیماری سعی می کنید رژیم غذایی سختی را داشته باشید که گاه با حذف کامل برنج، نان و مواد نشاسته ای همراه است. گاهی نیز به دلیل آن که نمی توانید اشتهای خود را پس از شروع خوردن غذا کنترل نمایید، ترجیح می دهید یک وعده غذایی خود را حذف نمایید و یا از نشستن با خانواده بر سر یک سفره پرهیز نمایید.