پمپ انسولین وسیله ای (از سری تجهیزات پزشکی) جهت تزریق زیر جلدی انسولین در دیابت نوع ۱ میباشد. با پمپ انسولین ، مقدار و میزان انسولین ایجاد شده در بدن به شرایط یک فرد طبیعی بسیار نزدیک میشود و این تنظیم انسولین با هیچ روش دیگر شناخته شده دیگر در حال حاضر امکان پذیر نیست.

در بعضی از افراد برای کنترل بهتر قند خون از پمپ انسولین استفاده می شود پمپها بهترین و جدیدترین وسیله برای کنترل دیابت هستند. بسیاری از نوجوانانی که موفق به کنترل دیابت خود نمی شوند بعد از شروع پمپ درمانی احساس راحتی بیشتری می کنند.انسولین پایه به منظور نگه داشتن قند خون در سطح مطلوب در طول شبانه روز وقتی غذایی مصرف نمی شود ، مورد نیاز است و میتوان با برنامه ریزی برای پمپ نیاز به انسولین پایه بدن را در روزهای مختلف تنظیم کرد. انسولین پایه یا بازال ۲۴ ساعته توسط پمپ تزریق میشود تا قند خون در طول شب و در بین وعده های غذایی ثابت نگه داشته شود.پمپ میتواند مقادیر مختلفی انسولین پایه را در ساعات مختلف روز تزریق کند ، حتی میتوان با استفاده از تنظیمات پمپ ،انسولین پایه را به ۲۴ قسمت تقسیم کرده تا در هر ساعت مقدار مناسب انسولین به بدن تزریق شود.

ویژگی پمپ انسولین

دارای تقویم الکترونیکی به منظور بررسی وضعیت درمان دیابت بیمار

– امکان ذخیره انسولین ، قند خون و کلیه کربوهیدرات ها به صورت خودکار

– نمودار ها و تصاویر گرافیکی از اطلاعات به شکلی که قابل فهم باشند.

– قرارگیری در زیر لباس و بی نیاز از لمس مجدد در طول روز

– کاربرد دستگاه گلوکومتر در کنترل پمپ

– امکان تنظیم برنامه برای تعیین کمترین میزان انسولین و بیشترین میزان آن (۰۵/۰ واحد تا ۵۰ واحد انسولین)

– به کارگیری آسان دستگاه برای بیمار به دلیل دکمه های پمپ انسولین

– توان حذف گلوکومتر در استفاده از پمپ

 بیمارانی که از پمپ های انسولین استفاده می کنند 29 درصد کمتر در معرض خطر مرگ ومیر و 43 درصد کمتر درمعرض بیماریهای قلبی کشنده نسبت به بیمارانی که انسولین را بصورت تزریقی دریافت می کنند، قرار دارند.

بر اساس این تحقیق جدید که بروی بیش از 18 هزار بیمار مبتلا به دیابت نوع 1 انجام گردید، استفاده از پمپ انسولین نسبت به تزریق انسولین موجب کاهش قابل توجه میزان مرگ ومیر به همه ی دلایل وهمچنین عوارض قلبی عروقی کشنده  می شود.

 بطور طبیعی عواملی مانند نوع مراقبت، کنترل قندخون، آموزش دیابت یا  پایبندی  به درمان بروی نتایج این نوع مطالعات  تأثیر می گذارد اما نویسندگان  این مقاله  که نتایج آن را در نشست سالیانه ی  انجمن اروپایی مطالعات  دیابت ارائه کردند، اذعان داشتند این نتایج با استفاده از یک آنالیز  حساسیت بدست آمده است و چنین عواملی بروی نتایج آن هیچ تأثیری نداشته است.