اَنسولین یکی از هورمونهایی است که تاثیرات مختلفی در متابولیسم و دیگر اعمال بدن می‌گذارد.

انسولین با اثر به سلول‌های کبد باعث می‌شود این سلول‌ها با گرفتن قند از خون و ذخیرهٔ آن به صورت گلیکوژن، قند خون را کاهش دهند و با تجمع گلیکوژن در سلول‌های ماهیچهای -به عنوان یک منبع سوخت- انرژی را افزایش دهد. همچنین با اثر به بافت‌های چربی، استفاده از چربی به عنوان منبع سوخت را متوقف می‌کند. در صورت نبود یا کمبود انسولین در خون، بدن از چربی به عنوان منبع سوخت استفاده می‌کند. انسولین به عنوان مرکز کنترل متابولیسم بدن عمل می‌کند.

انسولین یک ماده شیمیایی پروتئینی است که توسط سلولهایی به نام سلول ( بتا) که در جزایر لانگراس در لوزالمعده قرار دارند، تولید می شود و وظیفه کنترل قند خون در بدن را به عهده دارد.

با ورود غذا به لوله گوارش و تجزیه آن، قند موجود در غذا از طریق پرزهای جدار دستگاه گوارش وارد خون می شود. ورود قند به خون علامتی به لوزالمعده فرستاده و با تحریک سلولهای بتا؛ انسولین تولید و ترشح می شود. انسولین نیز ورود گلوکز یا قند خون را به داخل سلولهای بدن تسهیل می کند و در آنجاست که این قند یا می سوزد و انرژی تولید می کند و یا ذخیره می شود.

به طور عام افرادی که دچاردیابت نوع یک هستند باید برای کنترل آن از انسولین استفاده میکنند,یکی از عواملی که موجب ابتلا فرد به دیابت نوع یک میشود این است که لوزالمعده نمیتواند به طور طبیعی هورمون انسولین را ترشح کند و در واقع مکانیسم آم به درستی عمل نمیکند و وابسته به انسولین میباشد.اما چه روشی برای کنترل و درمان آن پیشنهاد میشود؟انسولین را میتوان به صورت زیر جلدی تزریق کرد تا بتوان تا حدی از نوسانات قند خون و گلوکز جلوگیری کند.

انسولين با انتقال قند موجود در خون به داخل سلولها  باعث کاهش قند خون مي شود ، به طور معمول تزريق  ۲   بار در روز انسولين براي کنترل قندخون کافي است . اما در بعضي موارد براي کنترل بهتر قند خون جهت بعضي از افراد ۳ تا ۴ تزريق در روز نيز در نظر گرفته ميشود . متأسفانه با وجود تلاشها و تحقيقات فراواني که جهت تهيه شکل خوراکي انسولين انجام شده است هنوز انسولين خوراکي در دسترس نمي باشد و اگر چه شکل استنشاقي نيز جديداً به بازار آمده  ولي به سبب نياز به شرايط خاص مصرف آنرا بسيار محدود است .

درواقع انسولین برای دیابت شیرین مورد استفاده قرارمیگیرد در این نوع دیابت بدن فرد دیگر توانایی تولید انسولین را نداردو یا به طور کلی ترشح آن قطع میگردد.به طور معمول در بدن این افراد تعداد گیرنده های انسولین کمتر از مقدار انسولین میباشد.

پس برای درمان باید از تزریق انسولین استفاده کرد که تا حدی بتوانداین مشکل و عدم عملکرد پانکراس را حل کند.

نحوه نگهداري انسولين

چنانچه يک ويال در ظرف مدت ۳۰ روز مصرف مي کنيد نياز به يخچال نمي باشد وشما مي توانيد انسولين را در دماي اتاق نگهداري کنيد ما باقي مانده انسولين را پس از ۳۰ روز بايد دور ريخته شود چنانچه يک ويال را ظرف مدت يک ماه مصرف نمي کنيد آن را هميشه در يخچال نگهداري کنيد بخاطر داشته باشيد که هميشه يه ويال انسولين اضافه در خانه داشته باشيد . انسولين را نبايد خيلي داغ و يا خيلي سرد کرد منظور از دماي اتاق ۱۵-۳۰ درجه است انسولين را در فريزز و يا پشت پنجره ماشين يا منزل در معرض آفتاب مستقيم قرار ندهيد .

عوارض استفاده از انسولین

ممكن است تجويز مكرر انسولين در نقطه‌اي از بدن منجر به تغييراتي در بافت چربي موضعي شود. براي جلوگيري از اين عارضه عموما محل تجويز را تغيير مي‌دهند. عده‌اي از بيماران به تركيبات همزمان موجود با انسولين واكنش حساسيتي شديدي بروز مي‌دهند كه منجر به بروز تنگي‌نفس، تپش قلب، افت فشارخون و ضايعات پوستي مي‌شود.

مصرف همزمان با ديگر داروها ممكن است اثر انسولين را افزايش يا كاهش دهد. مصرف الكل يا ميزان بالايي از آسپيرين مي‌تواند قند بيمار را پايين انداخته و از طرفي مصرف داروهاي كورتوني همچون پردنيزولون و دگزامتازون مي‌تواند اثرات معكوس داشته باشد يعني اثربخشي انسولين را كاهش داده و قند خون را بالا ببرد.

اما با وجود انسولین پمپ تزریق انسولین هم کم کم جای خود را به این دستگاه داد و تمامی مشکلات پیرامون آنرا از بین برد و توانست تا حد بسیار زیادی توانست تا رضایت مشتریان و همچنین مبتلایان را به خود جذب کند اما برخی نیز توانایی مالی باری تهیه انسولین پمپ را ندارند زیرا قیمت این دستگاه بسیار بالاست اما جای نگرانی وجود ندارد زیرا نمونه های مشابه خارجی  آن توسط نخبگان و مخترعان فعال در حوزه پزشکی تولید شده است و سعی در این دارند که قیمت آنرا به حدی برسانند تا همه اقشار توانایی تهیه آنرا داشته باشند.